China City ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 194 078 | 119 812 | 61 804 | 62 553 | 58 803 | 55 803 | 56 553 | 49 803 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 194 078 | 119 812 | 61 804 | 62 553 | 58 803 | 55 803 | 56 553 | 49 803 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 122 019 | 62 953 | 149 | 3 750 | 0 | 3 000 | 9 501 | 5 751 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 168 067 | 94 001 | 31 197 | 34 798 | 31 048 | 22 548 | 13 953 | 7 203 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 84 037 | −200 | −2 080 | −2 997 | −3 750 | 5 500 | 9 345 | 0 |
| Summa eget kapital | 26 011 | 25 811 | 30 607 | 27 755 | 27 755 | 33 255 | 42 600 | 42 600 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 104 000 | 0 | 0 | 3 | 0 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 208 972 | −14 904 | −1 023 | −2 997 | −3 750 | −6 000 | −3 000 | −3 000 |
| EBITDA | 270 829 | −14 904 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 138 082 | −51 | −2 080 | −2 997 | −3 750 | 5 500 | 12 096 | 0 |
| Årets resultat | 84 037 | −200 | −2 080 | −2 997 | −3 750 | 5 500 | 9 345 | 0 |
| Personalkostnader | 368 890 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 61 857 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: China City AB
Översikt
China City AB (org.nr 556981-7439) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2022 hade företaget ingen nettoomsättning. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2018: 2. Nettoomsättningen per anställd var 552 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 49 803 kr och det egna kapitalet 42 600 kr (soliditet 85,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.