Jarelind Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 669 546 | 2 099 144 | 1 583 989 | 1 911 227 | 1 879 482 | 2 245 830 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 669 546 | 2 099 144 | 1 583 989 | 1 911 227 | 1 879 482 | 2 245 830 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 199 730 | 230 201 | 228 278 | 223 458 | 230 898 | 277 664 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 199 730 | 230 201 | 228 278 | 223 458 | 230 898 | 277 664 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 371 311 | 399 127 | 386 768 | 332 057 | 460 815 | 569 582 |
| Summa eget kapital | 1 469 816 | 1 868 943 | 1 355 711 | 1 687 769 | 1 648 584 | 1 968 166 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 124 000 | 1 186 000 | 1 175 000 | 1 125 000 | 1 311 000 | 1 462 000 |
| Rörelseresultat | 472 734 | 503 400 | 487 150 | 396 109 | 553 673 | 713 356 |
| Resultat före skatt | 472 734 | 503 356 | 487 924 | 419 116 | 580 381 | 717 500 |
| Årets resultat | 371 311 | 399 127 | 386 768 | 332 057 | 460 815 | 569 582 |
| Personalkostnader | 593 400 | 619 297 | 631 872 | 663 456 | 688 119 | 648 784 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 900 000 | — | 500 000 | 250 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Jarelind Media AB
Översikt
Jarelind Media AB (org.nr 556981-2844) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 462 000 kr, vilket är 11,5 % mer än året innan (1 311 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 569 582 kr (39,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 462 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 245 830 kr och det egna kapitalet 1 968 166 kr (soliditet 87,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.