TM Kök- och Sprutmåleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 120 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 110 014 | 149 948 | 276 617 | 326 262 | 540 189 | 402 262 | 530 698 |
| Summa anläggningstillgångar | 53 745 | 0 | 48 000 | 213 983 | 165 779 | 117 579 | 32 000 |
| Summa tillgångar | 163 759 | 149 948 | 324 617 | 540 245 | 705 968 | 519 841 | 562 698 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 47 198 | 38 348 | 130 448 | 114 725 | 126 806 | 165 446 | 84 575 |
| Långfristiga skulder | 5 | 0 | 5 222 | 1 196 | 0 | 0 | — |
| Summa skulder | 47 203 | 38 348 | 135 670 | 185 516 | 272 169 | 236 214 | 221 943 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 903 | −4 956 | 77 347 | 165 782 | 179 069 | −172 | 157 128 |
| Summa eget kapital | 116 556 | 111 600 | 188 947 | 354 729 | 433 799 | 283 627 | 340 755 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 652 324 | 872 612 | 1 078 069 | 1 219 501 | 1 488 630 | 1 427 438 | 1 642 770 |
| Rörelseresultat | 4 931 | −5 679 | 95 817 | 277 016 | 300 738 | −74 672 | 265 038 |
| EBITDA | 50 911 | 44 751 | 107 817 | 292 033 | 348 942 | −26 472 | 285 038 |
| Resultat före skatt | 4 903 | −4 956 | 96 469 | 208 790 | 225 892 | 905 | 198 286 |
| Årets resultat | 4 903 | −4 956 | 77 347 | 165 782 | 179 069 | −172 | 157 128 |
| Personalkostnader | 69 739 | 186 053 | 253 061 | 231 678 | 285 276 | 580 368 | 143 491 |
| Avskrivningar | 45 980 | 50 430 | 12 000 | 15 017 | 48 204 | 48 200 | 20 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 100 000 | 150 000 | 100 000 | 120 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TM Kök- och Sprutmåleri AB
Översikt
TM Kök- och Sprutmåleri AB (org.nr 556981-2497) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 642 770 kr, vilket är 15,1 % mer än året innan (1 427 438 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 157 128 kr (9,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 642 770 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 562 698 kr och det egna kapitalet 340 755 kr (soliditet 60,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 120 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.