TMK Förvaltning i Uddevalla ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 156 874 | 1 353 136 | 1 169 206 | 1 246 887 | 1 451 077 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 161 690 | 19 699 575 | 19 637 460 | 19 785 345 | 19 977 893 |
| Summa tillgångar | 21 318 564 | 21 052 711 | 20 806 666 | 21 032 232 | 21 428 970 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 425 712 | 1 760 237 | 1 505 782 | 1 570 686 | 1 379 469 |
| Långfristiga skulder | 19 587 750 | 19 188 000 | 19 188 000 | 19 352 000 | 19 917 500 |
| Summa skulder | 21 013 462 | 20 948 237 | 20 693 782 | 20 922 686 | 21 296 969 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −88 742 | −200 628 | 8 410 | −313 339 | 22 455 |
| Summa eget kapital | 305 102 | 104 474 | 112 884 | 109 546 | 132 001 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 576 000 | 2 652 000 | 2 679 000 | 2 900 000 | 2 867 000 |
| Rörelseresultat | 499 299 | 310 725 | 814 268 | 793 214 | 792 792 |
| EBITDA | 962 022 | 772 840 | 1 276 383 | 1 255 329 | 1 263 059 |
| Resultat före skatt | −5 492 | −146 527 | 239 276 | −122 299 | 135 692 |
| Årets resultat | −88 742 | −200 628 | 8 410 | −313 339 | 22 455 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 462 723 | 462 115 | 462 115 | 462 115 | 470 267 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TMK Förvaltning i Uddevalla AB
Översikt
TMK Förvaltning i Uddevalla AB (org.nr 556980-1474) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 867 000 kr, vilket är 1,1 % mindre än året innan (2 900 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 22 455 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 21 428 970 kr och det egna kapitalet 132 001 kr (soliditet 0,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.