ALANS SALONG ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 424 526 | 2 207 542 | 3 392 797 | 4 473 159 | 5 069 126 |
| Summa anläggningstillgångar | 222 740 | 155 918 | 86 512 | 60 559 | 42 391 |
| Summa tillgångar | 1 647 266 | 2 363 460 | 3 479 309 | 4 533 718 | 5 111 517 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 284 872 | 289 038 | 356 905 | 412 718 | 435 988 |
| Långfristiga skulder | 0 | 33 185 | — | — | — |
| Summa skulder | 284 872 | 322 223 | 356 905 | 412 718 | 435 988 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 645 127 | 878 843 | 1 081 167 | 998 596 | 966 529 |
| Summa eget kapital | 1 362 394 | 2 041 237 | 3 122 404 | 4 121 000 | 4 675 529 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 115 000 | 3 603 000 | 3 855 000 | 4 071 000 | 4 355 000 |
| Rörelseresultat | 821 098 | 1 106 771 | 1 360 062 | 1 235 599 | 1 214 812 |
| EBITDA | 901 127 | 1 173 592 | 1 397 137 | 1 261 553 | 1 232 979 |
| Resultat före skatt | 821 098 | 1 106 803 | 1 360 541 | 1 239 352 | 1 216 781 |
| Årets resultat | 645 127 | 878 843 | 1 081 167 | 998 596 | 966 529 |
| Personalkostnader | 1 817 476 | 1 997 634 | 2 104 566 | 2 352 535 | 2 598 699 |
| Avskrivningar | 80 029 | 66 821 | 37 075 | 25 954 | 18 167 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ALANS SALONG AB
Översikt
ALANS SALONG AB (org.nr 556980-1375) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 355 000 kr, vilket är 7,0 % mer än året innan (4 071 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 966 529 kr (22,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 088 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 111 517 kr och det egna kapitalet 4 675 529 kr (soliditet 91,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.