Kolmårdens El & Kylservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2023
| 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 8 569 396 | 8 329 705 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 029 163 | 3 569 170 |
| Summa tillgångar | 11 598 559 | 11 898 875 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 984 049 | 2 011 164 |
| Långfristiga skulder | 1 415 272 | 1 355 476 |
| Summa skulder | 6 464 140 | 5 563 456 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 957 424 | 1 201 000 |
| Summa eget kapital | 5 134 419 | 6 335 419 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 8 762 000 | 3 585 000 |
| Rörelseresultat | 3 244 886 | 1 717 589 |
| EBITDA | 3 244 886 | 1 768 145 |
| Resultat före skatt | 2 471 549 | 1 527 623 |
| Årets resultat | 1 957 424 | 1 201 000 |
| Personalkostnader | 676 917 | 697 430 |
| Avskrivningar | 0 | 50 556 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kolmårdens El & Kylservice AB
Översikt
Kolmårdens El & Kylservice AB (org.nr 556980-0286) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kolmården. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 3 585 000 kr, vilket är 59,1 % mindre än året innan (8 762 000 kr). Årets resultat 2023 var en vinst på 1 201 000 kr (33,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 792 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 11 898 875 kr och det egna kapitalet 6 335 419 kr (soliditet 53,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.