Bygg & Saneringsgruppen i Mälardalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 180 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 222 397 | 5 789 009 | 9 765 533 | 4 811 703 | 4 218 184 |
| Årets resultat | 824 925 | 377 372 | 83 103 | 152 478 | −497 863 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 670 646 | 4 626 298 | 5 617 399 | 3 569 188 | 3 160 177 |
| Summa skulder | 2 858 990 | 1 746 364 | 2 654 362 | 453 672 | 542 524 |
| Summa eget kapital | 1 811 656 | 2 879 934 | 2 963 037 | 3 115 516 | 2 617 653 |
| Anställda | 7 | 3 | 7 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bygg & Saneringsgruppen i Mälardalen AB
Översikt
Bygg & Saneringsgruppen i Mälardalen AB (org.nr 556977-6494) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: rivning av hus och byggnader (SNI 43110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 218 184 kr, vilket är 12,3 % mindre än året innan (4 811 703 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 497 863 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 843 637 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 160 177 kr och det egna kapitalet 2 617 653 kr (soliditet 82,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.