AnKa Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 768 925 | 808 124 | 518 864 | 472 247 | 554 852 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 561 | 21 661 | 55 527 | 103 317 | 76 370 |
| Summa tillgångar | 796 486 | 829 785 | 574 391 | 575 564 | 631 222 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 393 575 | 320 327 | 225 113 | 304 179 | 455 217 |
| Långfristiga skulder | 282 567 | 378 975 | 218 294 | 104 780 | 1 129 |
| Summa skulder | 676 142 | 699 302 | 443 407 | 408 959 | 456 346 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −33 125 | 10 139 | 501 | 35 621 | 8 271 |
| Summa eget kapital | 120 344 | 130 483 | 130 984 | 166 605 | 174 876 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 598 960 | 3 089 065 | 2 578 519 | 2 409 456 | 3 468 501 |
| Rörelseresultat | −22 517 | 26 455 | 17 234 | 66 221 | 19 587 |
| EBITDA | −20 578 | 32 355 | 23 134 | 83 901 | 46 534 |
| Resultat före skatt | −33 125 | 14 392 | 3 990 | 49 437 | 14 988 |
| Årets resultat | −33 125 | 10 139 | 501 | 35 621 | 8 271 |
| Personalkostnader | 2 138 655 | 1 813 978 | 1 487 076 | 1 211 865 | 1 475 649 |
| Avskrivningar | 1 939 | 5 900 | 5 900 | 17 680 | 26 947 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AnKa Måleri AB
Översikt
AnKa Måleri AB (org.nr 556976-9507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Getinge. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 468 501 kr, vilket är 44,0 % mer än året innan (2 409 456 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 271 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 734 251 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 631 222 kr och det egna kapitalet 174 876 kr (soliditet 27,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.