JÖ fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 221 554 | 269 315 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 076 705 | 18 103 370 |
| Summa tillgångar | 16 298 259 | 18 372 685 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 675 282 | 6 229 138 |
| Långfristiga skulder | 12 319 833 | 8 557 714 |
| Summa skulder | 15 149 208 | 17 223 372 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 200 846 | 261 |
| Summa eget kapital | 1 149 051 | 1 149 313 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 240 000 | 1 255 000 |
| Rörelseresultat | 1 048 026 | 771 943 |
| EBITDA | 1 399 794 | 1 121 423 |
| Resultat före skatt | 252 762 | 261 |
| Årets resultat | 200 846 | 261 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 351 768 | 349 480 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JÖ fastigheter AB
Översikt
JÖ fastigheter AB (org.nr 556976-0696) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Ulricehamn. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 255 000 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (1 240 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 261 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 18 372 685 kr och det egna kapitalet 1 149 313 kr (soliditet 6,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.