CR Entreprenad ABAktiv

556975-2826AktiebolagRegistrerat 2014ONSALA

Finansiell översikt

5 712 000 kr+73,6%
Omsättning 2024/25
+93,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 235 000 kr.

Historik
2024/25235 000 kr
2023/2485 000 kr
2022/23223 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar42 836194 809127 662146 675443 757679 3851 692 725
Summa anläggningstillgångar———12 50012 500182 14562 901
Summa tillgångar42 836194 809127 662159 175456 257861 5301 755 626
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder89 70271 53073 66740 42283 272599 1241 343 183
Långfristiga skulder———————
Summa skulder105 70271 53073 66740 422173 272724 1241 468 183
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)19 648186 1463 71664 758224 23284 421235 036
Summa eget kapital−62 866123 27953 995118 753282 985137 406287 443
Resultaträkning
Nettoomsättning109 000336 000310 00094 000731 0003 291 0005 712 000
Rörelseresultat34 820221 4545 30982 318372 648175 837354 689
EBITDA—————186 936370 689
Resultat före skatt25 273237 2494 83781 713282 400110 092303 817
Årets resultat19 648186 1463 71664 758224 23284 421235 036
Personalkostnader2 0000——64 3701 500 3381 355 936
Avskrivningar—————11 09916 000
Övriga nyckeltal
Anställda—————32
Föreslagen utdelning————223 00085 000235 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: CR Entreprenad AB

Översikt

CR Entreprenad AB (org.nr 556975-2826) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Onsala. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 712 000 kr, vilket är 73,6 % mer än året innan (3 291 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 93,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 235 036 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 2 856 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 755 626 kr och det egna kapitalet 287 443 kr (soliditet 16,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 235 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.