Tias Racing ABAktiv

556975-2230AktiebolagRegistrerat 2014MALUNG

Finansiell översikt

2 476 000 kr−22,3%
Omsättning 2025/26
+4,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
01 mn2 mn3 mn4 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Historik
2025/26300 000 kr
2024/250 kr
2023/240 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning3 089 0002 759 0002 783 0003 186 0002 476 000
Årets resultat−75 964252 4914 75864 471330 633
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 355 5163 933 8404 526 7824 616 5194 115 100
Summa skulder2 710 6523 036 4853 624 6693 649 9352 817 883
Summa eget kapital644 864897 355902 113966 5841 297 217
Anställda—————
Föreslagen utdelning——00300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Tias Racing AB

Översikt

Tias Racing AB (org.nr 556975-2230) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Malung. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 476 000 kr, vilket är 22,3 % mindre än året innan (3 186 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 330 633 kr (13,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 115 100 kr och det egna kapitalet 1 297 217 kr (soliditet 31,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.