Salong DiNeli ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 89 628 | 75 385 | 80 434 | 111 906 | 101 788 | 127 959 | 155 547 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 247 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 95 875 | 75 385 | 80 434 | 111 906 | 101 788 | 127 959 | 155 547 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 13 611 | 17 622 | 10 669 | 31 831 | 16 127 | 19 985 | 21 058 |
| Långfristiga skulder | 56 865 | 31 864 | 31 864 | 31 864 | 31 864 | 51 800 | 80 800 |
| Summa skulder | 70 476 | 49 486 | 42 533 | 63 695 | 47 991 | 71 785 | 101 858 |
| Aktiekapital | 50 000 | 209 000 | 209 000 | 209 000 | 209 000 | 209 000 | 209 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −41 214 | −24 500 | 12 002 | 10 310 | 5 586 | 2 377 | −2 485 |
| Summa eget kapital | 25 399 | 25 899 | 37 901 | 48 211 | 53 797 | 56 174 | 53 689 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 191 000 | 135 000 | 172 000 | 238 000 | 221 000 | 362 000 | 320 000 |
| Rörelseresultat | −41 212 | −24 294 | 15 209 | 12 970 | 6 996 | 2 333 | −2 372 |
| EBITDA | −9 977 | −18 047 | 15 209 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −41 214 | −24 500 | 15 135 | 12 981 | 7 035 | 2 377 | −2 485 |
| Årets resultat | −41 214 | −24 500 | 12 002 | 10 310 | 5 586 | 2 377 | −2 485 |
| Personalkostnader | 56 322 | 0 | 0 | 75 092 | 56 319 | 168 960 | 146 859 |
| Avskrivningar | 31 235 | 6 247 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | 1 | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salong DiNeli AB
Översikt
Salong DiNeli AB (org.nr 556974-9632) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 320 000 kr, vilket är 11,6 % mindre än året innan (362 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 485 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 320 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 155 547 kr och det egna kapitalet 53 689 kr (soliditet 34,5 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (209 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.