SSK Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 219 375 | 2 485 098 | 2 919 808 | 4 101 093 | 4 837 955 |
| Summa anläggningstillgångar | 59 412 857 | 58 077 907 | 56 126 320 | 54 199 217 | 52 544 287 |
| Summa tillgångar | 63 632 232 | 60 563 005 | 59 046 128 | 58 300 310 | 57 382 242 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 3 410 316 | 3 297 048 | 3 620 645 | 3 860 771 | 4 221 408 |
| Långfristiga skulder | 59 475 000 | 56 350 000 | 54 375 000 | 53 075 000 | 51 450 000 |
| Summa skulder | 63 346 767 | 60 276 499 | 58 594 096 | 57 580 441 | 56 662 373 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 471 | 1 040 | 165 527 | 267 837 | 0 |
| Summa eget kapital | 285 465 | 286 506 | 452 032 | 719 869 | 719 869 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 023 000 | 5 048 000 | 5 308 000 | 6 028 000 | 6 272 000 |
| Rörelseresultat | 1 258 185 | 1 241 368 | 1 159 708 | 1 321 336 | 1 267 123 |
| EBITDA | 3 413 590 | 3 454 411 | 3 396 732 | 3 523 839 | 3 490 785 |
| Resultat före skatt | 3 969 | 1 600 | 165 666 | 314 646 | 24 929 |
| Årets resultat | 2 471 | 1 040 | 165 527 | 267 837 | 0 |
| Personalkostnader | 1 047 678 | 1 115 633 | 1 195 319 | 1 150 819 | 1 298 047 |
| Avskrivningar | 2 155 405 | 2 213 043 | 2 237 024 | 2 202 503 | 2 223 662 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SSK Fastigheter AB
Översikt
SSK Fastigheter AB (org.nr 556974-6356) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Svärtinge. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 272 000 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (6 028 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 136 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 57 382 242 kr och det egna kapitalet 719 869 kr (soliditet 1,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.