5G Lokaler i Rävlanda ABAktiv

556974-0748AktiebolagRegistrerat 2014RÄVLANDA

Finansiell översikt

646 171 kr+4,0%
Omsättning 2024/25
+4,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar41 48529 20628 31640 24632 99494 006168 131
Summa anläggningstillgångar3 573 6223 472 5523 337 0123 201 4513 065 9112 934 4152 807 215
Summa tillgångar3 615 1073 501 7583 365 3283 241 6973 098 9053 028 4212 975 346
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder236 276436 596400 121290 665248 036249 607225 770
Långfristiga skulder3 320 5753 006 9062 861 5872 796 1152 725 4132 653 4252 520 660
Summa skulder3 556 8513 443 5023 275 2083 115 4902 973 4492 903 0322 777 004
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)0031 86436 087−752−6772 953
Summa eget kapital58 25658 25690 120126 207125 456125 389198 342
Resultaträkning
Nettoomsättning505 171496 310535 429578 299597 590621 515646 171
Rörelseresultat76 655123 319156 385164 751209 076236 806235 642
EBITDA210 347258 019291 925300 312344 616368 302362 842
Resultat före skatt0040 53745 486−752−6791 847
Årets resultat0031 86436 087−752−6772 953
Personalkostnader———————
Avskrivningar133 692134 700135 540135 561135 540131 496127 200
Övriga nyckeltal
Anställda——————0
Föreslagen utdelning————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: 5G Lokaler i Rävlanda AB

Översikt

5G Lokaler i Rävlanda AB (org.nr 556974-0748) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Rävlanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 646 171 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (621 515 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 72 953 kr (11,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 975 346 kr och det egna kapitalet 198 342 kr (soliditet 6,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag