Sharing Insight ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 319 361 | 1 266 469 |
| Summa anläggningstillgångar | 373 200 | 513 200 |
| Summa tillgångar | 1 692 561 | 1 779 669 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 323 023 | 561 811 |
| Långfristiga skulder | 0 | 78 010 |
| Summa skulder | 323 023 | 639 821 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 364 029 | 20 310 |
| Summa eget kapital | 1 369 538 | 1 139 848 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 538 299 | 2 672 453 |
| Rörelseresultat | 470 041 | 34 607 |
| Resultat före skatt | 469 146 | 32 542 |
| Årets resultat | 364 029 | 20 310 |
| Personalkostnader | 1 553 239 | 1 449 813 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sharing Insight AB
Översikt
Sharing Insight AB (org.nr 556973-6746) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 672 453 kr, vilket är 24,5 % mindre än året innan (3 538 299 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 20 310 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 336 227 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 779 669 kr och det egna kapitalet 1 139 848 kr (soliditet 64,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.