Stålhumlans Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 265 212 | 496 068 | 251 626 | 270 879 | 229 347 | 239 766 | 252 174 | 186 042 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 392 302 | 7 265 464 | 7 138 626 | 7 011 788 | 6 884 950 | 7 600 789 | 7 417 629 | 7 234 469 |
| Summa tillgångar | 7 657 514 | 7 761 532 | 7 390 252 | 7 282 667 | 7 114 297 | 7 840 555 | 7 669 803 | 7 420 511 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 612 432 | 628 235 | 254 323 | 591 490 | 757 270 | 587 976 | 879 944 | 617 981 |
| Långfristiga skulder | 6 304 277 | 6 145 918 | 6 172 022 | 5 648 494 | 5 234 902 | 5 927 596 | 5 465 493 | 5 561 051 |
| Summa skulder | 7 124 490 | 7 055 934 | 6 500 345 | 6 313 984 | 6 066 172 | 6 791 572 | 6 620 437 | 6 370 032 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 275 722 | 172 574 | 184 308 | 78 776 | 79 442 | 858 | 383 | 1 113 |
| Summa eget kapital | 533 024 | 705 598 | 889 907 | 968 683 | 1 048 125 | 1 048 983 | 1 049 366 | 1 050 479 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 973 000 | 891 000 | 845 000 | 866 000 | 880 000 | 1 099 000 | 929 030 | 1 116 320 |
| Rörelseresultat | 611 970 | 445 508 | 188 308 | 285 306 | 409 916 | 442 582 | 243 571 | 150 880 |
| EBITDA | 738 808 | 572 346 | 315 146 | 412 144 | 536 754 | 571 580 | 426 731 | 334 040 |
| Resultat före skatt | 353 580 | 220 296 | 236 331 | 99 388 | 100 204 | 1 284 | 1 015 | 1 113 |
| Årets resultat | 275 722 | 172 574 | 184 308 | 78 776 | 79 442 | 858 | 383 | 1 113 |
| Personalkostnader | — | — | 76 985 | 43 144 | 33 116 | 178 378 | 52 827 | 237 208 |
| Avskrivningar | 126 838 | 126 838 | 126 838 | 126 838 | 126 838 | 128 998 | 183 160 | 183 160 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stålhumlans Fastigheter AB
Översikt
Stålhumlans Fastigheter AB (org.nr 556973-4378) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Oskarshamn. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 116 320 kr, vilket är 20,2 % mer än året innan (929 030 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 113 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 116 320 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 420 511 kr och det egna kapitalet 1 050 479 kr (soliditet 14,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.