Desirees Hud & Kroppsvård i Avesta ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 603 972 | 619 744 | 624 958 | 615 797 | 571 826 | 524 054 | 499 333 |
| Summa anläggningstillgångar | 39 330 | 26 220 | 13 110 | 0 | — | 35 004 | 26 254 |
| Summa tillgångar | 643 302 | 645 964 | 638 068 | 615 797 | 571 826 | 559 058 | 525 587 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 235 239 | 193 642 | 218 153 | 219 461 | 230 122 | 190 404 | 168 977 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 235 552 | 193 642 | 218 153 | 219 461 | 230 122 | 190 404 | 168 977 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 111 134 | 174 571 | 97 594 | 106 420 | 75 368 | 26 951 | −12 044 |
| Summa eget kapital | 407 750 | 452 322 | 419 915 | 396 336 | 341 704 | 368 654 | 356 610 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 188 263 | 1 191 693 | 1 187 872 | 1 219 262 | 1 160 628 | 1 123 214 | 1 059 411 |
| Rörelseresultat | 141 796 | 224 466 | 133 592 | 137 515 | 97 191 | 35 240 | −12 242 |
| EBITDA | 161 251 | 237 576 | 146 702 | 150 625 | 97 191 | 43 990 | −3 492 |
| Resultat före skatt | 144 530 | 224 779 | 133 586 | 137 515 | 98 221 | 37 259 | −11 175 |
| Årets resultat | 111 134 | 174 571 | 97 594 | 106 420 | 75 368 | 26 951 | −12 044 |
| Personalkostnader | 672 618 | 644 238 | 677 015 | 712 295 | 759 448 | 794 339 | 782 937 |
| Avskrivningar | 19 455 | 13 110 | 13 110 | 13 110 | 0 | 8 750 | 8 750 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 130 000 | 130 000 | 130 000 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Desirees Hud & Kroppsvård i Avesta AB
Översikt
Desirees Hud & Kroppsvård i Avesta AB (org.nr 556973-1150) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Avesta. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 059 411 kr, vilket är 5,7 % mindre än året innan (1 123 214 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 12 044 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 059 411 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 525 587 kr och det egna kapitalet 356 610 kr (soliditet 67,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.