Sandstugan Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 41 813 | 593 743 | 329 688 | 261 476 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 966 309 | 18 240 546 | 19 115 514 | 20 327 097 |
| Summa tillgångar | 18 008 122 | 18 834 289 | 19 445 202 | 20 588 573 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 475 516 | 1 915 288 | 716 240 | 151 375 |
| Långfristiga skulder | 15 006 188 | 14 183 984 | 13 536 789 | 13 908 914 |
| Summa skulder | 16 481 704 | 16 099 272 | 14 953 029 | 15 155 289 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −53 731 | 1 208 599 | 1 757 156 | 941 111 |
| Summa eget kapital | 1 526 418 | 2 735 017 | 4 492 173 | 5 433 284 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 446 000 | 2 348 000 | 4 500 000 | 2 958 000 |
| Rörelseresultat | 68 695 | 1 727 646 | 3 378 637 | 2 062 920 |
| EBITDA | 410 587 | 2 136 625 | 4 031 306 | 2 560 333 |
| Resultat före skatt | −53 731 | 1 517 610 | 2 213 105 | 1 188 459 |
| Årets resultat | −53 731 | 1 208 599 | 1 757 156 | 941 111 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 341 892 | 408 979 | 652 669 | 497 413 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sandstugan Fastigheter AB
Översikt
Sandstugan Fastigheter AB (org.nr 556973-0830) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Hjo. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 958 000 kr, vilket är 34,3 % mindre än året innan (4 500 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 87,9 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 941 111 kr (31,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 20 588 573 kr och det egna kapitalet 5 433 284 kr (soliditet 26,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.