RvH breeding and business ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 106 978 | 149 301 | 127 779 | 89 337 | 79 094 | 87 404 | 83 087 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 12 500 | 34 727 | 78 778 | 12 500 | 12 500 |
| Summa tillgångar | 106 978 | 149 301 | 140 279 | 124 064 | 157 872 | 99 904 | 95 587 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 638 | 124 995 | 0 | — | 56 935 | 1 378 | 1 378 |
| Långfristiga skulder | 76 500 | 76 500 | 83 055 | 76 056 | 48 260 | 43 540 | 43 540 |
| Summa skulder | 77 138 | 201 495 | 83 055 | 76 056 | 105 195 | 44 918 | 44 918 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 560 | −82 034 | 19 419 | −99 216 | −25 332 | −12 691 | −10 317 |
| Summa eget kapital | 29 840 | −52 194 | 57 224 | 48 008 | 52 677 | 54 986 | 50 669 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 49 482 | 47 060 | 214 000 | 44 000 | 35 000 | 55 349 | 31 129 |
| Rörelseresultat | 1 134 | −75 553 | 22 032 | −99 216 | −23 598 | −12 056 | −10 317 |
| EBITDA | — | — | — | −93 659 | −5 889 | −12 056 | — |
| Resultat före skatt | 560 | −82 034 | 19 419 | −99 216 | −25 332 | −12 691 | −10 317 |
| Årets resultat | 560 | −82 034 | 19 419 | −99 216 | −25 332 | −12 691 | −10 317 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | 5 557 | 17 709 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 0 | — | — | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: RvH breeding and business AB
Översikt
RvH breeding and business AB (org.nr 556972-8909) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 31 129 kr, vilket är 43,8 % mindre än året innan (55 349 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 10 317 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 95 587 kr och det egna kapitalet 50 669 kr (soliditet 53,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.