Tandläkare Peter Olsson ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 218 468 | 1 392 168 | 1 555 521 | 1 568 423 | 1 066 883 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 534 | 32 164 | 79 308 | 197 124 | 432 417 |
| Summa tillgångar | 1 227 002 | 1 424 332 | 1 634 829 | 1 765 547 | 1 499 300 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 447 192 | 528 906 | 491 659 | 530 308 | 592 161 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 447 192 | 528 906 | 507 152 | 566 025 | 663 495 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 381 992 | 315 616 | 632 251 | 771 845 | 336 283 |
| Summa eget kapital | 779 810 | 895 426 | 1 127 677 | 1 199 522 | 835 805 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 995 000 | 3 581 000 | 4 070 000 | 4 820 000 | 3 911 000 |
| Rörelseresultat | 506 561 | 396 579 | 891 657 | 899 802 | 473 153 |
| EBITDA | 511 013 | 401 999 | 903 513 | 933 259 | 531 739 |
| Resultat före skatt | 493 030 | 398 613 | 814 001 | 954 194 | 427 497 |
| Årets resultat | 381 992 | 315 616 | 632 251 | 771 845 | 336 283 |
| Personalkostnader | 1 323 808 | 1 593 354 | 1 689 552 | 1 789 859 | 1 787 177 |
| Avskrivningar | 4 452 | 5 420 | 11 856 | 33 457 | 58 586 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 700 000 | 700 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tandläkare Peter Olsson AB
Översikt
Tandläkare Peter Olsson AB (org.nr 556972-3454) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Höllviken. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 911 000 kr, vilket är 18,9 % mindre än året innan (4 820 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 336 283 kr (8,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 955 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 499 300 kr och det egna kapitalet 835 805 kr (soliditet 55,7 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.