Prime Design Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 683 235 | 11 056 199 | 20 689 542 | 11 270 871 | 9 440 405 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 219 548 | 1 913 693 | 2 607 708 | 1 132 085 | 748 825 |
| Summa tillgångar | 5 902 783 | 12 969 892 | 23 297 000 | 12 403 000 | 10 189 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 579 977 | 3 549 382 | 15 891 259 | 3 050 267 | 3 974 118 |
| Långfristiga skulder | 1 643 257 | 5 483 361 | 3 213 527 | 4 315 662 | 3 588 900 |
| Summa skulder | 3 223 234 | 9 333 735 | 19 500 342 | 8 028 729 | 7 562 788 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 548 405 | 956 608 | 160 501 | 577 613 | −1 748 059 |
| Summa eget kapital | 2 679 549 | 3 636 157 | 3 796 658 | 4 374 271 | 2 626 212 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 17 446 000 | 18 861 000 | 21 764 000 | 26 017 000 | 14 980 000 |
| Rörelseresultat | 694 000 | 1 808 000 | 849 000 | 1 119 000 | −2 021 000 |
| EBITDA | 852 547 | 1 978 112 | 999 385 | 2 459 144 | −1 677 965 |
| Resultat före skatt | 548 405 | 1 142 619 | 219 095 | 742 588 | −1 748 059 |
| Årets resultat | 548 405 | 956 608 | 160 501 | 577 613 | −1 748 059 |
| Personalkostnader | 1 648 450 | 2 611 249 | 3 912 361 | 3 111 019 | 3 574 715 |
| Avskrivningar | 158 547 | 170 112 | 150 385 | 1 340 144 | 343 035 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Prime Design Sweden AB
Översikt
Prime Design Sweden AB (org.nr 556972-1789) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: tillverkning av belysningsarmatur (SNI 27400).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 980 000 kr, vilket är 42,4 % mindre än året innan (26 017 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 748 059 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 3 745 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 189 000 kr och det egna kapitalet 2 626 212 kr (soliditet 25,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.