Maglia Rosa AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 77 999 | 14 136 | 14 136 | 113 297 | 105 443 | 107 485 | 90 286 | 76 746 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 77 999 | 14 136 | 14 136 | 113 297 | 105 443 | 107 485 | 90 286 | 76 746 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 40 140 | 6 696 | 6 696 | 6 696 | 6 696 | 2 915 | 0 | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 70 661 | 70 661 | 76 068 | 62 153 | 47 125 |
| Summa skulder | 40 140 | 6 696 | 6 696 | 77 357 | 77 357 | 78 983 | 62 153 | 47 125 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −12 289 | −68 107 | 0 | −1 500 | −7 854 | 416 | −20 368 | −18 512 |
| Summa eget kapital | 37 859 | 7 440 | 7 440 | 35 940 | 28 086 | 28 502 | 28 133 | 29 621 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 18 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 53 000 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −12 289 | −68 105 | 0 | −1 500 | −7 855 | 4 001 | −14 302 | −13 566 |
| EBITDA | −10 017 | −68 105 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −12 289 | −68 107 | 0 | −1 500 | −7 854 | 416 | −20 368 | −18 512 |
| Årets resultat | −12 289 | −68 107 | 0 | −1 500 | −7 854 | 416 | −20 368 | −18 512 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 2 272 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Maglia Rosa Aktiebolag
Översikt
Maglia Rosa Aktiebolag (org.nr 556971-8504) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: detaljhandel med cyklar (SNI 47632).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 18 512 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 76 746 kr och det egna kapitalet 29 621 kr (soliditet 38,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.