YAABIL KISTA ABAktiv

556971-5849AktiebolagRegistrerat 2014KISTA

Finansiell översikt

9 781 000 kr+19,5%
Omsättning 2024/25
−3,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2018/19–2024/25
05 mn10 mn15 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 038 2381 974 5452 293 4912 107 5772 198 9223 184 8634 028 861
Summa anläggningstillgångar249 896234 19084 53442 97753 03933 90025 100
Summa tillgångar2 288 1342 208 7352 378 0252 150 5542 251 9613 218 7634 053 961
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 415 5961 869 6982 321 3112 088 6642 200 7203 101 4773 810 813
Långfristiga skulder168 945135 8440——66 30466 304
Summa skulder1 584 5412 005 5422 321 3112 088 6642 200 7203 167 7813 877 117
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)8 018−400−146 4795 176−10 649−1 280 259−1 534 138
Summa eget kapital703 593203 19356 71461 89051 24150 982176 844
Resultaträkning
Nettoomsättning11 800 0008 918 0008 858 0006 793 0007 424 0008 187 0009 781 000
Rörelseresultat20 278−982 933−686 081−156 906−63 002−1 201 227−1 395 337
EBITDA166 491−878 035−581 185−115 349−29 064−1 174 588−1 386 537
Resultat före skatt11 63013−146 4795 176−10 649−1 280 259−1 534 138
Årets resultat8 018−400−146 4795 176−10 649−1 280 259−1 534 138
Personalkostnader2 877 2522 628 0892 627 3821 106 8391 688 4702 605 2073 056 429
Avskrivningar146 213104 898104 89641 55733 93826 6398 800
Övriga nyckeltal
Anställda65—3354
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: YAABIL KISTA AB

Översikt

YAABIL KISTA AB (org.nr 556971-5849) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 781 000 kr, vilket är 19,5 % mer än året innan (8 187 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 534 138 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 445 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 053 961 kr och det egna kapitalet 176 844 kr (soliditet 4,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag