MG10 Maskintjänst ABAktiv

556971-4933AktiebolagRegistrerat 2014VAGNHÄRAD

Finansiell översikt

592 129 kr−21,0%
Omsättning 2024
+17,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2024
0500 tusen1 mn1,5 mn2018201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2018201920202021202220232024

Utdelning

föreslagen
2021

Föreslagen utdelning 50 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
2018201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar126 07188 238143 293221 379376 622317 160323 852
Summa anläggningstillgångar32 86749 51023 13052 198145 909168 904117 241
Summa tillgångar158 938137 748166 423273 577522 531486 064441 093
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder44 7738 7948 99264 614180 34795 51180 816
Långfristiga skulder———————
Summa skulder44 7738 7948 99264 614180 34795 51180 816
Aktiekapital60 00060 00060 00060 00060 00060 00060 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)12 58914 78928 45551 532183 22148 368−30 276
Summa eget kapital114 165128 954157 431208 963342 184390 553360 277
Resultaträkning
Nettoomsättning223 631281 313340 423426 8641 073 920749 474592 129
Rörelseresultat31 73118 76436 100114 901230 61462 60527 675
EBITDA42 23137 14247 479140 524286 071124 60584 380
Resultat före skatt16 16618 81436 20264 901230 75661 26327 716
Årets resultat12 58914 78928 45551 532183 22148 368−30 276
Personalkostnader————88 16811 02144 084
Avskrivningar10 50018 37811 37925 62355 45762 00056 705
Övriga nyckeltal
Anställda—000001
Föreslagen utdelning———50 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: MG10 Maskintjänst AB

Översikt

MG10 Maskintjänst AB (org.nr 556971-4933) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Vagnhärad. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 592 129 kr, vilket är 21,0 % mindre än året innan (749 474 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 30 276 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 592 129 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 441 093 kr och det egna kapitalet 360 277 kr (soliditet 81,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i VAGNHÄRAD