Salma Bygg, Ström & Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 553 310 | 3 529 734 | 3 354 639 |
| Summa anläggningstillgångar | 55 389 | 14 547 | 10 000 |
| Summa tillgångar | 3 608 699 | 3 544 281 | 3 364 639 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 007 928 | 928 027 | 799 758 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 1 007 928 | 928 027 | 799 758 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −512 371 | 15 483 | −51 373 |
| Summa eget kapital | 2 600 771 | 2 616 254 | 2 564 881 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 074 444 | 6 221 325 | 8 967 894 |
| Rörelseresultat | −1 249 113 | 15 060 | −30 939 |
| EBITDA | −1 211 203 | 55 902 | −26 392 |
| Resultat före skatt | −512 371 | 15 483 | −51 373 |
| Årets resultat | −512 371 | 15 483 | −51 373 |
| Personalkostnader | 1 765 521 | 934 358 | 1 654 216 |
| Avskrivningar | 37 910 | 40 842 | 4 547 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 4 | 1 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salma Bygg, Ström & Måleri AB
Översikt
Salma Bygg, Ström & Måleri AB (org.nr 556971-1186) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Skärholmen. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 967 894 kr, vilket är 44,1 % mer än året innan (6 221 325 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 51 373 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 2 989 298 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 364 639 kr och det egna kapitalet 2 564 881 kr (soliditet 76,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.