Tångered Maskin & Entreprenad ABAktiv

556970-8992AktiebolagRegistrerat 2014LOFTAHAMMAR

Finansiell översikt

312 818 kr+4,9%
Omsättning 2025
−10,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar259 044286 452302 881466 994
Summa anläggningstillgångar————
Summa tillgångar259 044286 452302 881466 994
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder14 19035 69738 32183 132
Långfristiga skulder21 20023 44436 4440
Summa skulder35 39059 14174 765128 132
Aktiekapital50 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)7083 657805110 745
Summa eget kapital223 654227 311228 116338 862
Resultaträkning
Nettoomsättning435 100274 143298 210312 818
Rörelseresultat327 321100 929139 746183 971
Resultat före skatt8914 441852139 362
Årets resultat7083 657805110 745
Personalkostnader————
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Tångered Maskin & Entreprenad AB

Översikt

Tångered Maskin & Entreprenad AB (org.nr 556970-8992) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Loftahammar. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 312 818 kr, vilket är 4,9 % mer än året innan (298 210 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 110 745 kr (35,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 466 994 kr och det egna kapitalet 338 862 kr (soliditet 72,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i LOFTAHAMMAR