ANRO ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 814 760 | 1 122 055 | 880 722 | 1 009 455 | 855 924 | 650 316 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 814 760 | 1 122 055 | 880 722 | 1 009 455 | 855 924 | 650 316 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 741 925 | 1 072 242 | 829 238 | 956 891 | 806 295 | 604 076 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 741 925 | 1 072 242 | 829 238 | 956 891 | 806 295 | 604 076 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 351 | −23 022 | 1 670 | 1 081 | −2 936 | −3 389 |
| Summa eget kapital | 72 835 | 49 813 | 51 484 | 52 564 | 49 629 | 46 240 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 6 058 000 | 6 593 000 | 6 091 000 | 6 499 000 | 6 665 000 | 5 944 000 |
| Rörelseresultat | 30 458 | −19 695 | 2 866 | 21 362 | 11 913 | 46 577 |
| Resultat före skatt | 27 841 | −23 022 | 1 670 | 3 301 | −1 711 | 1 971 |
| Årets resultat | 21 351 | −23 022 | 1 670 | 1 081 | −2 936 | −3 389 |
| Personalkostnader | 6 056 618 | 6 621 630 | 6 087 623 | 6 463 383 | 6 632 851 | 5 883 270 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 10 | 13 | 11 | — | 13 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ANRO AB
Översikt
ANRO AB (org.nr 556970-7887) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 944 000 kr, vilket är 10,8 % mindre än året innan (6 665 000 kr). Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 3 389 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 11 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 540 364 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 650 316 kr och det egna kapitalet 46 240 kr (soliditet 7,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.