Gotlands Håltagning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 209 550 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 836 759 | 944 469 | 1 131 886 | 863 007 | 1 333 690 | 1 134 600 | 1 150 024 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 664 | 53 138 | 45 403 | 81 198 | 63 790 | 36 200 | 25 196 |
| Summa tillgångar | 898 423 | 997 607 | 1 177 289 | 944 205 | 1 397 480 | 1 171 000 | 1 175 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 81 615 | 146 266 | 182 502 | −30 187 | 218 674 | 116 294 | 149 036 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 81 615 | 146 266 | 182 502 | −22 614 | 239 250 | 116 494 | 148 816 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 206 653 | 206 409 | 320 546 | 155 732 | 378 961 | 91 526 | 176 003 |
| Summa eget kapital | 816 808 | 851 341 | 994 787 | 966 819 | 1 158 230 | 1 054 506 | 1 026 184 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 577 000 | 669 000 | 649 000 | 475 000 | 871 000 | 668 000 | 864 000 |
| Rörelseresultat | 265 043 | 262 414 | 408 194 | 203 642 | 494 451 | 71 826 | 203 341 |
| EBITDA | 345 704 | 270 940 | 415 929 | 216 214 | 511 859 | 99 416 | 214 345 |
| Resultat före skatt | 264 937 | 262 605 | 407 898 | 196 110 | 481 285 | 115 187 | 221 535 |
| Årets resultat | 206 653 | 206 409 | 320 546 | 155 732 | 378 961 | 91 526 | 176 003 |
| Personalkostnader | 24 544 | 26 329 | 22 541 | 28 857 | 28 823 | 123 336 | 240 758 |
| Avskrivningar | 80 661 | 8 526 | 7 735 | 12 572 | 17 408 | 27 590 | 11 004 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 177 100 | 183 700 | 187 550 | 195 250 | 204 325 | 209 550 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gotlands Håltagning AB
Översikt
Gotlands Håltagning AB (org.nr 556970-7804) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Slite. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 864 000 kr, vilket är 29,3 % mer än året innan (668 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 176 003 kr (20,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 175 000 kr och det egna kapitalet 1 026 184 kr (soliditet 87,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 209 550 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.