SS1 Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 881 971 | 490 451 | 691 383 | 908 248 | 1 135 010 | 540 375 | 752 967 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 267 815 | 4 050 129 | 3 832 440 | 3 614 751 | 3 397 062 | 3 200 113 | 3 010 940 |
| Summa tillgångar | 5 149 786 | 4 540 580 | 4 523 823 | 4 522 999 | 4 532 072 | 3 740 488 | 3 763 907 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 60 389 | 71 681 | 50 444 | 51 425 | 41 458 | 48 074 | 52 017 |
| Långfristiga skulder | 5 001 690 | 4 401 690 | 4 401 690 | 4 401 690 | 4 401 690 | 3 600 000 | 3 600 000 |
| Summa skulder | 5 062 079 | 4 473 371 | 4 452 134 | 4 453 115 | 4 443 148 | 3 648 074 | 3 652 017 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −42 494 | −20 498 | 4 479 | −1 805 | 19 040 | 3 491 | 19 476 |
| Summa eget kapital | 87 707 | 67 209 | 71 689 | 69 884 | 88 924 | 92 414 | 111 890 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 250 693 | 250 689 | 250 692 | 250 693 | 250 692 | 251 697 | 250 692 |
| Rörelseresultat | −42 494 | −20 493 | 5 638 | −14 990 | −12 163 | −13 405 | 13 493 |
| EBITDA | 200 849 | 197 193 | 223 318 | 202 699 | 205 526 | 183 544 | 202 666 |
| Resultat före skatt | −42 494 | −20 498 | 5 638 | −2 964 | 19 040 | 3 491 | 19 476 |
| Årets resultat | −42 494 | −20 498 | 4 479 | −1 805 | 19 040 | 3 491 | 19 476 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 243 343 | 217 686 | 217 680 | 217 689 | 217 689 | 196 949 | 189 173 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SS1 Fastigheter AB
Översikt
SS1 Fastigheter AB (org.nr 556969-4580) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 250 692 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2026 var en vinst på 19 476 kr (7,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 763 907 kr och det egna kapitalet 111 890 kr (soliditet 3,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.