Hedströms Snickeri och Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 51 285 | 50 085 | 67 124 | 92 605 | 370 614 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 51 285 | 50 085 | 67 124 | 92 605 | 370 614 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 571 | 1 571 | 9 078 | 24 980 | 298 259 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 571 | 1 571 | 9 078 | 24 980 | 298 259 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 200 | −1 200 | 9 532 | 9 579 | 4 730 |
| Summa eget kapital | 49 714 | 48 514 | 58 046 | 67 625 | 72 355 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | — | 44 000 | 16 202 | 726 339 |
| Rörelseresultat | −1 200 | −1 200 | 10 044 | 11 830 | 5 874 |
| Resultat före skatt | −1 200 | −1 200 | 10 044 | 12 015 | 5 974 |
| Årets resultat | −1 200 | −1 200 | 9 532 | 9 579 | 4 730 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 375 518 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hedströms Snickeri och Fastighet AB
Översikt
Hedströms Snickeri och Fastighet AB (org.nr 556967-3527) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 726 339 kr, vilket är 4 383 % mer än året innan (16 202 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 306 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 4 730 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 370 614 kr och det egna kapitalet 72 355 kr (soliditet 19,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.