M Dasilva Städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 217 391 | 313 117 | 245 654 | 310 160 | 352 578 | 295 915 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 217 391 | 313 117 | 245 654 | 310 160 | 352 578 | 295 915 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 194 982 | 263 652 | 586 727 | 927 089 | 758 921 | 639 028 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 6 |
| Summa skulder | 194 982 | 263 652 | 586 727 | 927 089 | 758 921 | 639 034 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 17 700 | 27 057 | −390 538 | −275 856 | 210 586 | 63 224 |
| Summa eget kapital | 22 409 | 49 465 | −341 073 | −616 929 | −406 343 | −343 119 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 367 744 | 2 670 030 | 3 380 808 | 3 695 806 | 4 392 960 | 4 315 312 |
| Rörelseresultat | 23 388 | 42 150 | −389 740 | −269 139 | 214 717 | 72 911 |
| Resultat före skatt | 17 700 | 41 141 | −390 538 | −275 856 | 210 586 | 63 224 |
| Årets resultat | 17 700 | 27 057 | −390 538 | −275 856 | 210 586 | 63 224 |
| Personalkostnader | 2 085 458 | 2 318 238 | 3 198 965 | 3 351 236 | 3 667 331 | 3 726 228 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 6 | 6 | 8 | 8 | 9 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M Dasilva Städ AB
Översikt
M Dasilva Städ AB (org.nr 556967-1968) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 315 312 kr, vilket är 1,8 % mindre än året innan (4 392 960 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 63 224 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 539 414 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−343 119 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.