Mezek SR Center ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 13 521 | 106 504 | 24 524 | 19 183 | 77 116 |
| Summa anläggningstillgångar | 202 932 | 90 530 | 95 767 | 79 310 | 8 960 |
| Summa tillgångar | 216 453 | 197 034 | 120 291 | 98 493 | 86 076 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 62 510 | 76 334 | 18 841 | 29 359 | 58 996 |
| Långfristiga skulder | 70 203 | 83 673 | 83 673 | 85 063 | 83 673 |
| Summa skulder | 132 713 | 160 007 | 102 514 | 114 422 | 142 669 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 29 986 | −46 714 | −19 249 | −33 706 | −40 665 |
| Summa eget kapital | 83 740 | 37 027 | 17 777 | −15 929 | −56 593 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 191 000 | 169 000 | 114 000 | 155 000 | 482 000 |
| Rörelseresultat | 42 199 | −35 077 | −7 310 | −21 327 | −27 323 |
| EBITDA | 65 909 | −11 367 | 9 853 | −4 870 | −22 843 |
| Resultat före skatt | 29 986 | −46 714 | −19 249 | −33 706 | −40 665 |
| Årets resultat | 29 986 | −46 714 | −19 249 | −33 706 | −40 665 |
| Personalkostnader | 39 389 | 54 744 | 11 451 | 0 | 148 205 |
| Avskrivningar | 23 710 | 23 710 | 17 163 | 16 457 | 4 480 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mezek SR Center AB
Översikt
Mezek SR Center AB (org.nr 556967-1935) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kinna. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 482 000 kr, vilket är 211 % mer än året innan (155 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 40 665 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−56 593 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.