TB Flis och grot ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 318 752 | 1 913 461 | 4 282 972 | 5 557 554 | 7 213 567 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 244 625 | 11 133 835 | 9 628 916 | 7 500 465 | 13 149 803 |
| Summa tillgångar | 11 563 377 | 13 047 296 | 13 911 888 | 13 058 019 | 20 363 370 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 3 282 440 | 3 089 034 | 3 240 192 | 2 798 403 | 3 878 792 |
| Långfristiga skulder | 5 658 878 | 6 214 583 | 3 567 797 | 1 737 987 | 5 706 603 |
| Summa skulder | 10 717 843 | 11 880 142 | 10 471 414 | 8 589 815 | 14 421 820 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 526 564 | 721 620 | 1 884 433 | 1 327 731 | 1 823 346 |
| Summa eget kapital | 845 534 | 1 167 154 | 3 440 474 | 4 468 204 | 5 941 550 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 574 000 | 10 618 000 | 13 687 000 | 13 918 000 | 12 946 000 |
| Rörelseresultat | 1 760 200 | 1 983 710 | 2 800 627 | 2 255 776 | 3 334 118 |
| EBITDA | 3 826 611 | 4 155 930 | 4 937 680 | 4 403 531 | 5 787 694 |
| Resultat före skatt | 682 000 | 924 203 | 2 032 692 | 1 677 530 | 2 307 406 |
| Årets resultat | 526 564 | 721 620 | 1 884 433 | 1 327 731 | 1 823 346 |
| Personalkostnader | 3 053 473 | 3 087 115 | 3 334 424 | 4 173 936 | 3 868 559 |
| Avskrivningar | 2 066 411 | 2 172 220 | 2 137 053 | 2 147 755 | 2 453 576 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TB Flis och grot AB
Översikt
TB Flis och grot AB (org.nr 556965-9559) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Voxnabruk. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 946 000 kr, vilket är 7,0 % mindre än året innan (13 918 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 823 346 kr (14,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 2 589 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 363 370 kr och det egna kapitalet 5 941 550 kr (soliditet 29,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.