LEV VÄL IRR ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 88 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 148 472 | 113 836 | 240 882 | 507 660 | 235 476 | 272 017 |
| Summa anläggningstillgångar | 384 584 | 384 584 | 384 584 | 362 828 | 362 828 | 362 828 |
| Summa tillgångar | 533 000 | 498 000 | 625 466 | 870 488 | 598 304 | 634 845 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 203 749 | 185 179 | 209 327 | 266 128 | 231 132 | 179 685 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 311 311 | 278 164 | 325 727 | 555 493 | 354 097 | 302 650 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 58 548 | −1 853 | 63 418 | 15 256 | 55 072 | 87 988 |
| Summa eget kapital | 221 689 | 219 836 | 299 739 | 314 995 | 244 207 | 332 195 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 79 000 | 0 | 121 000 | 1 025 000 | 625 000 | 1 442 000 |
| Rörelseresultat | 67 261 | −16 060 | 101 416 | 165 420 | −94 055 | 117 990 |
| Resultat före skatt | 74 856 | −1 853 | 77 627 | 122 147 | 72 361 | 112 946 |
| Årets resultat | 58 548 | −1 853 | 63 418 | 15 256 | 55 072 | 87 988 |
| Personalkostnader | 0 | 4 160 | 3 000 | 557 137 | 415 569 | 885 605 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 84 375 | — | 88 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: LEV VÄL IRR AB
Översikt
LEV VÄL IRR AB (org.nr 556965-2919) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Johanneshov. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 442 000 kr, vilket är 131 % mer än året innan (625 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 78,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 87 988 kr (6,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 442 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 634 845 kr och det egna kapitalet 332 195 kr (soliditet 52,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 88 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.