Lars Nihlén Management ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 396 315 | 301 715 | 134 125 | 337 277 |
| Summa anläggningstillgångar | 363 384 | 563 384 | 563 384 | 470 000 |
| Summa tillgångar | 760 000 | 865 000 | 698 000 | 807 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 507 259 | 596 524 | 455 919 | 505 700 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 667 561 | 656 426 | 456 410 | 505 424 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −8 217 | 116 135 | 33 016 | 59 986 |
| Summa eget kapital | 92 439 | 208 574 | 241 590 | 301 576 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 215 000 | 169 000 | 409 000 |
| Rörelseresultat | −83 386 | 52 916 | −31 162 | 64 905 |
| Resultat före skatt | −6 791 | 150 676 | 33 110 | 75 213 |
| Årets resultat | −8 217 | 116 135 | 33 016 | 59 986 |
| Personalkostnader | 25 684 | 98 604 | 33 403 | 32 850 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lars Nihlén Management AB
Översikt
Lars Nihlén Management AB (org.nr 556964-8891) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Höllviken. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 409 000 kr, vilket är 142 % mer än året innan (169 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 59 986 kr (14,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 807 000 kr och det egna kapitalet 301 576 kr (soliditet 37,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.