PAVA Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 23 576 399 | 22 758 368 | 20 539 872 | 5 033 013 | 7 629 282 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 23 601 399 | 22 783 368 | 20 564 872 | 5 033 013 | 7 629 282 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 11 279 037 | 10 014 347 | 10 129 939 | 144 403 | 4 140 285 |
| Långfristiga skulder | 10 853 202 | 10 635 990 | 8 727 800 | 3 055 452 | 1 715 118 |
| Summa skulder | 22 132 239 | 20 825 337 | 19 032 739 | 3 374 855 | 5 855 403 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −73 136 | 488 871 | 24 101 | 926 026 | 115 721 |
| Summa eget kapital | 1 469 160 | 1 958 031 | 1 532 133 | 1 658 158 | 1 773 879 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 945 370 | 10 552 900 | 3 815 500 | 11 203 526 | 309 000 |
| Rörelseresultat | 318 674 | 1 277 154 | 943 522 | −952 104 | 108 417 |
| Resultat före skatt | −73 136 | 598 329 | 31 240 | 926 026 | 115 721 |
| Årets resultat | −73 136 | 488 871 | 24 101 | 926 026 | 115 721 |
| Personalkostnader | 446 180 | 389 542 | 625 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 450 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PAVA Fastighets AB
Översikt
PAVA Fastighets AB (org.nr 556964-6150) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: handel med egna fastigheter (SNI 68110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 309 000 kr, vilket är 97,2 % mindre än året innan (11 203 526 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 50,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 115 721 kr (37,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 10 552 900 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 629 282 kr och det egna kapitalet 1 773 879 kr (soliditet 23,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.