T.Haverklint ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 281 562 | 298 350 | 272 507 | 278 353 | 239 270 | 868 329 | 812 579 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 281 562 | 298 350 | 272 507 | 278 353 | 239 270 | 868 329 | 812 579 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 23 982 | 72 664 | 19 605 | 16 897 | 5 580 | 305 980 | 510 809 |
| Långfristiga skulder | 373 252 | 403 717 | 474 915 | 468 543 | 485 125 | 883 134 | 640 113 |
| Summa skulder | 397 234 | 476 381 | 494 520 | 485 440 | 490 705 | 1 189 114 | 1 150 922 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −106 681 | −62 360 | −43 982 | 14 927 | −44 348 | −69 350 | −17 558 |
| Summa eget kapital | −115 672 | −178 031 | −222 013 | −207 087 | −251 435 | −320 785 | −338 343 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 215 465 | 173 281 | 108 767 | 91 546 | 6 705 | 1 139 286 | 2 443 898 |
| Rörelseresultat | −106 575 | −62 283 | −43 982 | 14 927 | −44 348 | −68 972 | −17 340 |
| Resultat före skatt | −106 681 | −62 360 | −43 982 | 14 927 | −44 348 | −69 350 | −17 558 |
| Årets resultat | −106 681 | −62 360 | −43 982 | 14 927 | −44 348 | −69 350 | −17 558 |
| Personalkostnader | 4 436 | 7 811 | 0 | — | 4 319 | 175 318 | 533 574 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: T.Haverklint AB
Översikt
T.Haverklint AB (org.nr 556964-5574) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kolbäck.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 443 898 kr, vilket är 115 % mer än året innan (1 139 286 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 49,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 17 558 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 221 949 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−338 343 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.