GENVAS CARE ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 173 659 | 2 070 437 | 2 008 025 | 2 162 412 | 1 670 508 | 1 158 333 | 661 734 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 065 640 | 1 297 620 | 717 100 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 5 239 299 | 3 368 057 | 2 725 125 | 2 162 412 | 1 670 508 | 1 158 333 | 661 734 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 143 855 | 11 845 | 28 331 | 18 925 | 29 984 | 35 411 | 24 737 |
| Långfristiga skulder | 321 940 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 979 795 | 11 845 | 28 331 | 18 925 | 29 984 | 35 411 | 24 737 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 108 259 | −623 292 | −320 418 | −369 107 | −315 413 | −322 352 | −281 600 |
| Summa eget kapital | 4 259 504 | 3 356 212 | 2 696 794 | 2 143 487 | 1 640 524 | 1 122 922 | 636 997 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 310 000 | 221 000 | 84 000 | 42 000 | 10 000 | 35 000 | 52 000 |
| Rörelseresultat | 1 324 631 | −1 036 792 | −350 297 | −377 913 | −316 439 | −322 364 | −281 603 |
| EBITDA | 1 255 151 | −956 272 | −269 777 | −310 813 | −316 439 | — | — |
| Resultat före skatt | 1 427 259 | −656 292 | −320 418 | −369 107 | −315 413 | −322 352 | −281 600 |
| Årets resultat | 1 108 259 | −623 292 | −320 418 | −369 107 | −315 413 | −322 352 | −281 600 |
| Personalkostnader | 973 817 | 1 093 536 | 290 607 | 275 943 | 271 676 | 278 298 | 273 630 |
| Avskrivningar | −69 480 | 80 520 | 80 520 | 67 100 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 339 000 | 184 200 | 187 550 | 195 250 | 204 325 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GENVAS CARE AB
Översikt
GENVAS CARE AB (org.nr 556963-3992) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Enebyberg. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 52 000 kr, vilket är 48,6 % mer än året innan (35 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 46,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 281 600 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 52 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 661 734 kr och det egna kapitalet 636 997 kr (soliditet 96,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.