Ingross ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 434 485 | 578 199 | 313 186 | 470 578 | 485 456 |
| Summa anläggningstillgångar | 122 396 | 109 121 | 81 842 | 54 563 | 27 284 |
| Summa tillgångar | 556 881 | 687 320 | 395 028 | 525 141 | 512 740 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 262 158 | 293 367 | 144 590 | 182 969 | 207 109 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 262 158 | 308 367 | 159 590 | 197 969 | 222 109 |
| Aktiekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −52 748 | 84 230 | −143 516 | 91 734 | 33 459 |
| Summa eget kapital | 294 723 | 378 953 | 235 438 | 327 172 | 290 631 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 042 063 | 2 178 074 | 1 705 168 | 1 830 718 | 1 719 582 |
| Rörelseresultat | −46 437 | 110 418 | −141 757 | 92 652 | 34 663 |
| EBITDA | 34 545 | 166 446 | −114 478 | 119 931 | 61 942 |
| Resultat före skatt | −52 748 | 93 547 | −143 516 | 91 734 | 33 459 |
| Årets resultat | −52 748 | 84 230 | −143 516 | 91 734 | 33 459 |
| Personalkostnader | 404 818 | 340 253 | 299 388 | 366 396 | 397 276 |
| Avskrivningar | 80 982 | 56 028 | 27 279 | 27 279 | 27 279 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 70 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ingross AB
Översikt
Ingross AB (org.nr 556960-5933) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 719 582 kr, vilket är 6,1 % mindre än året innan (1 830 718 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 33 459 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 859 791 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 512 740 kr och det egna kapitalet 290 631 kr (soliditet 56,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.