Mellius Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 95 464 | 89 886 | 114 049 | 91 820 | 82 950 | 65 381 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 407 353 | 1 379 365 | 1 351 377 | 1 323 389 | 1 295 400 | 1 267 412 |
| Summa tillgångar | 1 502 817 | 1 469 251 | 1 465 426 | 1 415 209 | 1 378 350 | 1 332 793 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 137 536 | 91 439 | 85 150 | 101 576 | 97 624 | 99 891 |
| Långfristiga skulder | 987 675 | 949 393 | 905 124 | 774 448 | 664 079 | 662 838 |
| Summa skulder | 1 125 211 | 1 040 832 | 990 274 | 876 024 | 761 703 | 762 729 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 70 997 | 50 813 | 46 733 | 64 033 | 77 463 | 53 416 |
| Summa eget kapital | 377 606 | 428 419 | 475 152 | 539 185 | 616 647 | 570 064 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 117 000 | 109 000 | 80 000 | 113 000 | 129 000 | 350 993 |
| Rörelseresultat | 115 709 | 82 903 | 78 097 | 106 941 | 134 165 | 122 963 |
| EBITDA | 143 697 | 110 891 | 106 085 | 134 929 | 162 153 | 150 951 |
| Resultat före skatt | 90 918 | 64 984 | 59 183 | 80 986 | 98 130 | 71 642 |
| Årets resultat | 70 997 | 50 813 | 46 733 | 64 033 | 77 463 | 53 416 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 27 988 | 27 988 | 27 988 | 27 988 | 27 988 | 27 988 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mellius Fastigheter AB
Översikt
Mellius Fastigheter AB (org.nr 556958-7750) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Orrviken. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 350 993 kr, vilket är 172 % mer än året innan (129 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 53 416 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 332 793 kr och det egna kapitalet 570 064 kr (soliditet 42,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.