Aronsson sten ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 149 267 | 204 318 | 207 558 | 181 177 | 221 527 | 137 633 | 150 643 |
| Summa anläggningstillgångar | 87 215 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 236 482 | 204 318 | 207 558 | 181 177 | 221 527 | 137 633 | 150 643 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 191 510 | 76 369 | 68 557 | 63 516 | 85 727 | 52 979 | 64 049 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 191 510 | 76 369 | 68 557 | 63 516 | 85 727 | 52 979 | 64 049 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −187 490 | 82 977 | 11 052 | −21 340 | 18 140 | −61 147 | 1 941 |
| Summa eget kapital | 44 972 | 127 949 | 139 001 | 117 661 | 135 800 | 84 654 | 86 594 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 98 000 | 134 000 | 64 000 | 66 000 | 118 000 | 28 000 | 65 000 |
| Rörelseresultat | −187 117 | 82 977 | 11 052 | −20 965 | 15 508 | −63 474 | 1 402 |
| EBITDA | −140 477 | 86 092 | 11 052 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −187 490 | 82 977 | 11 052 | −21 340 | 18 140 | −61 147 | 1 941 |
| Årets resultat | −187 490 | 82 977 | 11 052 | −21 340 | 18 140 | −61 147 | 1 941 |
| Personalkostnader | 48 413 | 9 413 | 0 | 0 | 2 312 | 3 228 | 1 900 |
| Avskrivningar | 46 640 | 3 115 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aronsson sten AB
Översikt
Aronsson sten AB (org.nr 556958-6281) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Kumla. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 65 000 kr, vilket är 132 % mer än året innan (28 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 941 kr (3,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 65 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 150 643 kr och det egna kapitalet 86 594 kr (soliditet 57,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.