Långflon Sport & Vildmark ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 667 258 | 4 902 284 | 7 025 109 | 6 067 652 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 3 667 258 | 4 902 284 | 7 025 000 | 6 068 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 468 455 | 1 564 862 | 1 728 170 | 3 500 930 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 468 455 | 1 564 862 | 1 728 061 | 3 501 277 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 308 | 1 138 619 | 961 358 | 769 784 |
| Summa eget kapital | 2 198 803 | 3 337 422 | 5 296 939 | 2 566 723 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 316 000 | 11 534 000 | 12 848 000 | 13 543 000 |
| Rörelseresultat | 40 989 | 2 095 696 | 1 221 195 | 987 586 |
| Resultat före skatt | 19 308 | 1 292 060 | 1 215 763 | 976 354 |
| Årets resultat | 19 308 | 1 138 619 | 961 358 | 769 784 |
| Personalkostnader | 1 155 663 | 1 785 987 | 2 384 441 | 3 267 144 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 4 | 4 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Långflon Sport & Vildmark AB
Översikt
Långflon Sport & Vildmark AB (org.nr 556957-8361) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Lycksele. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 13 543 000 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (12 848 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 46,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 769 784 kr (5,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 257 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 068 000 kr och det egna kapitalet 2 566 723 kr (soliditet 42,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.