MG Sustainable Engineering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 266 607 | 6 450 945 | 2 298 256 | 2 873 362 | 3 312 161 | 2 278 293 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 | 1 | 3 907 388 | 3 221 | 3 221 | 261 422 |
| Summa tillgångar | 1 266 608 | 6 450 946 | 6 205 644 | 2 876 583 | 3 315 382 | 2 539 715 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 982 272 | 5 836 171 | 5 275 753 | 1 803 775 | 2 811 627 | 1 919 487 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 045 587 | 6 003 945 | 5 385 147 | 1 913 169 | 2 860 627 | 1 968 487 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 57 459 | 225 980 | 373 496 | 142 916 | 241 341 | 116 473 |
| Summa eget kapital | 221 021 | 447 001 | 820 497 | 963 414 | 454 755 | 571 228 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 333 000 | 3 358 000 | 2 748 000 | 6 011 187 | 8 821 788 | 8 276 000 |
| Rörelseresultat | 253 140 | 397 686 | 419 443 | 70 772 | −74 340 | 21 697 |
| Resultat före skatt | 98 106 | 293 041 | 477 043 | 160 265 | 241 907 | 121 905 |
| Årets resultat | 57 459 | 225 980 | 373 496 | 142 916 | 241 341 | 116 473 |
| Personalkostnader | 895 483 | 2 592 487 | 5 298 808 | 5 174 277 | 8 148 818 | 7 493 328 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 8 | 0 | 0 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MG Sustainable Engineering AB
Översikt
MG Sustainable Engineering AB (org.nr 556957-3271) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 276 000 kr, vilket är 6,2 % mindre än året innan (8 821 788 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 44,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 116 473 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 15 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 551 733 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 539 715 kr och det egna kapitalet 571 228 kr (soliditet 22,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.