IRONWORKS STOCKHOLM ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 273 000 | 3 911 000 | 3 175 000 | 3 812 000 | 4 192 000 |
| Årets resultat | 424 943 | 238 477 | 61 907 | 307 915 | 2 468 395 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 586 822 | 1 461 131 | 1 203 383 | 2 606 547 | 4 823 169 |
| Summa skulder | 1 141 716 | 1 077 548 | 757 894 | 1 853 143 | 1 601 370 |
| Summa eget kapital | 445 106 | 383 583 | 445 489 | 753 404 | 3 221 799 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 300 000 | — | — | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: IRONWORKS STOCKHOLM AB
Översikt
IRONWORKS STOCKHOLM AB (org.nr 556956-8438) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2014 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 192 000 kr, vilket är 10,0 % mer än året innan (3 812 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 468 395 kr (58,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 096 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 823 169 kr och det egna kapitalet 3 221 799 kr (soliditet 66,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.