Starbäcks mjölk ABAktiv

556956-1896AktiebolagRegistrerat 2013HABO

Finansiell översikt

10 296 000 kr+23,7%
Omsättning 2025
+17,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
05 mn10 mn15 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn20182019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning5 847 0007 378 0007 631 0008 324 00010 296 000
Årets resultat30 624443 459354 418416 086979 387
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 501 6946 550 3915 473 0816 032 2257 233 775
Summa skulder2 676 5965 281 8343 850 1053 993 1644 215 327
Summa eget kapital825 0981 268 5571 622 9762 039 0613 018 448
Anställda11222

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i HABO

Sammanfattning: Starbäcks mjölk AB

Översikt

Starbäcks mjölk AB (org.nr 556956-1896) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Habo. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 296 000 kr, vilket är 23,7 % mer än året innan (8 324 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 979 387 kr (9,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 5 148 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 233 775 kr och det egna kapitalet 3 018 448 kr (soliditet 41,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.