MHM Investments ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2021
| 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 25 098 | 106 501 | 192 825 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 25 098 | 106 501 | 192 825 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 021 | 55 842 | 84 051 |
| Långfristiga skulder | 188 418 | 0 | 0 |
| Summa skulder | 189 439 | 55 842 | 84 051 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 0 | 58 115 |
| Summa eget kapital | −164 341 | 50 659 | 108 774 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | — | — | 249 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 59 511 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 58 115 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 58 115 |
| Personalkostnader | — | — | 26 662 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MHM Investments AB
Översikt
MHM Investments AB (org.nr 556956-0880) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 249 000 kr. Årets resultat 2021 var en vinst på 58 115 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 249 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 192 825 kr och det egna kapitalet 108 774 kr (soliditet 56,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.