Sebnor Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 770 000 | 2 438 000 | 4 030 000 | 3 030 000 | 2 588 000 |
| Årets resultat | 452 364 | 196 728 | 1 060 704 | 437 400 | 5 606 439 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 11 053 324 | 11 048 112 | 12 008 436 | 11 748 274 | 15 486 166 |
| Summa skulder | 1 348 862 | 1 334 422 | 1 734 042 | 1 636 480 | 867 932 |
| Summa eget kapital | 9 704 462 | 9 713 690 | 10 274 394 | 10 111 794 | 14 618 234 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 187 500 | 500 000 | 600 000 | — | 1 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sebnor Invest AB
Översikt
Sebnor Invest AB (org.nr 556956-0872) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Timrå. Bransch enligt SCB: tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa (SNI 16260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 588 000 kr, vilket är 14,6 % mindre än året innan (3 030 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 38,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 606 439 kr (217 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 862 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 486 166 kr och det egna kapitalet 14 618 234 kr (soliditet 94,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.