Tandläkare Axel Rytterhorn ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 650 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 139 000 | 4 422 000 | 4 517 243 | 4 624 110 | 4 164 359 |
| Årets resultat | 820 753 | 1 273 775 | 1 216 726 | 1 142 834 | 983 909 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 054 559 | 5 384 522 | 6 994 647 | 7 642 765 | 8 154 949 |
| Summa skulder | 2 012 576 | 2 368 764 | 2 690 225 | 2 795 509 | 2 843 783 |
| Summa eget kapital | 2 041 983 | 3 015 758 | 4 304 422 | 4 847 256 | 5 311 166 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | — | 520 000 | 650 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tandläkare Axel Rytterhorn AB
Översikt
Tandläkare Axel Rytterhorn AB (org.nr 556955-4735) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 164 359 kr, vilket är 9,9 % mindre än året innan (4 624 110 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 983 909 kr (23,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 082 180 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 154 949 kr och det egna kapitalet 5 311 166 kr (soliditet 65,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 650 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.