Lars Flood ABAktiv
Finansiell översikt
Det finns inga uppgifter för den här posten.
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 340 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 184 451 | 14 496 988 | 1 159 300 | 1 782 464 | 1 560 036 | 1 411 858 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 000 000 | 706 524 | 706 524 | 706 524 | 706 524 | 706 524 |
| Summa tillgångar | 7 184 451 | 15 203 512 | 1 865 824 | 2 488 988 | 2 266 560 | 2 118 382 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 0 | 0 | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 188 | 8 019 061 | 662 312 | 980 604 | −22 428 | 61 822 |
| Summa eget kapital | 7 184 451 | 15 203 512 | 1 865 824 | 2 488 988 | 2 266 560 | 2 118 382 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −15 188 | −63 263 | −37 688 | −19 396 | −22 428 | −18 178 |
| Resultat före skatt | −15 188 | 8 019 061 | 662 312 | 980 604 | −22 428 | 61 822 |
| Årets resultat | −15 188 | 8 019 061 | 662 312 | 980 604 | −22 428 | 61 822 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 14 000 000 | 800 000 | — | 210 000 | 340 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lars Flood AB
Översikt
Lars Flood AB (org.nr 556953-7516) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Årets resultat 2025 var en vinst på 61 822 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 118 382 kr och det egna kapitalet 2 118 382 kr (soliditet 100 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 340 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.