Candygross24 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 81 942 | 77 595 | 52 430 | 53 341 | 52 965 | 2 883 455 | 4 981 701 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 81 942 | 77 595 | 52 430 | 53 341 | 52 965 | 2 883 455 | 4 981 701 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 10 179 | 4 933 | −4 424 | −4 425 | 0 | 1 887 615 | 2 850 645 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 7 663 | 3 465 | 0 | — |
| Summa skulder | 10 179 | 4 934 | −4 424 | 3 238 | 3 465 | 1 887 615 | 2 850 645 |
| Aktiekapital | 55 134 | 55 134 | 55 134 | 55 134 | 55 134 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 16 629 | 898 | −15 800 | −6 751 | −603 | 946 340 | 1 344 216 |
| Summa eget kapital | 71 763 | 72 661 | 56 854 | 50 103 | 49 500 | 995 840 | 2 131 056 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 106 971 | 85 304 | 56 112 | 0 | — | 12 896 790 | 25 046 394 |
| Rörelseresultat | 21 325 | 1 141 | −15 710 | −6 750 | 0 | 1 191 463 | 1 694 318 |
| Resultat före skatt | 21 319 | 1 141 | −15 800 | −6 751 | −603 | 1 191 809 | 1 694 158 |
| Årets resultat | 16 629 | 898 | −15 800 | −6 751 | −603 | 946 340 | 1 344 216 |
| Personalkostnader | 0 | 215 | 0 | — | — | 164 275 | 512 267 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Candygross24 AB
Översikt
Candygross24 AB (org.nr 556953-1006) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Hallsberg. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47113).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 046 394 kr, vilket är 94,2 % mer än året innan (12 896 790 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 198 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 344 216 kr (5,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 12 523 197 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 981 701 kr och det egna kapitalet 2 131 056 kr (soliditet 42,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.